...
Dernekten Haberler (Ana Sayfa\'daki Haberler)
10 Kasım İletimiz

Anıtkabir/Ankara

 Amerikalı gazeteci Gladys Baker, 1935 yılında Atatürk’le yaptığı söyleşide ona, mutlu olup olmadığını sorar. Atatürk, “Evet,” der. “Mutluyum, çünkü başarılı oldum.”


Mustafa Kemal’in başarılı olmakta aradığı, kuşkusuz yüksek makamlara gelmek, adını duyurmak, siyasi başarılar ya da büyük paralar elde etmek değildir. Bunu kendisi, “Birtakım tutkularım var,” diye açıklayacaktır; “Hem de pek büyükleri. Ben, bu tutkuların gerçekleşmesini yurduma büyük yararları dokunacak, bana da değimle yapılmış bir görevin canlı iç rahatlığını verecek büyük bir düşüncenin başarısında arıyorum.”

Atatürk, bir dahi olarak, ülkemizin kurucusu olarak, 20. yüzyıla yön veren bir önder olarak, büyük bir asker ya da devlet adamı olarak övülebilir. 

Ama herhalde, çocukluktan beri başarılı olmak için somut ve soyut güçlükleri birer engel değil, gelişime giden sınavlar olarak görmüş, umutsuzluğa kapılmamış, her yaş, konum, koşul ve zamanda kendini geliştirmek için çalışmış, dünyayı geçmişi ve geleceğiyle okuma yetisi geliştirmiş, öncülüğün sorumluluğunu seve isteye almış ve bu öncülüğü toplumuna çağ atlatacak ölçüde başarıyla yapmış, yazgısını ulusuyla birleştirmiş, halkına sonsuz sevgi ve güven duyan bir yurttaş olarak anmak ve sevmek yerinde bir seçim olur. 

Atatürk anılabilir, özlenebilir, aranabilir. 

Cumhuriyetin 100 yaşına yaklaştığı zorlu bir günde, belki de bunlar yerine, tanınmalıdır. 

Eninde sonunda, desteğini sırtında duyumsadığı için 20. yüzyıla yön verecek atılımları gerçekleştirebildiği halkı hala yaşamaktadır, “Her ne zaman bireylerinden birkaçının yüzüne baksam, oradan ruh ve vicdanıma gelen ışık, benim için en değerli esin ve verim alevi oluyor!” dediği ulusu, çevreleyen tüm karanlığa karşın diridir ve ayaktadır. 

Atatürk’e en büyük övgü, bu esin ve verim alevini canlı tutmak olacaktır. 

Kavaklıderem Derneği
Yönetim Kurulu
10 Kasım 2016
« Geri Dön
 
  • Semtimize adını veren Kavaklıdere, bugünkü Japon Elçiliği bahçesinden başlayarak Tunus Caddesi boyunca akıyordu.
  • Bugün Karum‘un olduğu yerde Kavaklıdere Şarap Fabrikası vardı. Bugün Çağdaş Sanatlar Merkezinin olduğu yerede Su Deposu vardı.
  • Tunalı Hilmi Caddesi'nin önceki adı Özdemir Caddesi'ydi. Arjantin Caddesi'nin önceki adı Bölük Sokak'tı. Tahran Caddesi'nin önceki adı Banker Sokak'tı.
  • Filistin Caddesi‘nin önceki adı ‘Hemşehri Sokak‘tı. Keneddy Caddesi‘nin önceki adı ‘Boylu Sokak‘tı.
  • SANAT BULUŞMALARI; Kavaklıderem Derneği'nin Sanata ve Sanatçıya Saygı anlayışıyla ev ortamında gerçekleştirdiği aylık buluşmalardır.
Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi listemize ekleyin.
 
 
2012 - Kavaklıdere Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği