...
Dernekten Haberler (Ana Sayfa\'daki Haberler)
29 Ekim İletimiz

 Uğur Mumcu, 1991’de Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde “Türkiye’de en yaygın olan akım bilgisizliktir. Bu bilgisizlik yakın tarihimiz konusunda da geçerlidir.” diyordu. 25 yıl sonra bu saptamanın boyutunu tümüyle kavradığımız bir aşamaya ulaştık.

Cumhuriyete yönelik bilinçli, stratejik karalamaların, çarpıtmaların yanısıra, örgütlenen bilgisizlik; zorbalığa ve sayıca üstünlükten kaynaklı gözükaralığa dayanarak Türkiye’nin geleceğini tarihsel birikiminden soyutlamaya çalışıyor.
 
Her düzeyde, her yaşta, her konumda bireylerin Türk Devrimi’ni kendince yargılayıp ‘mahkum ettiği’ bu ortam, geçmişten gelen rahatsızlıkların giderilmesi amacını taşımıyor. Tarihi bozmak; geçmişi değil, geleceği yeniden yazmaya yönelik bir girişimdir. Cumhuriyetsiz, Müdafaa-i Hukuksuz, Milli Mücadelesiz, Mustafa Kemalsiz bir Türkiye isteyenler; ‘şanlı fetih devirleri’ gürlemeleri eşliğinde Türkiye’yi Marsilya Ticaret Odası’nın 1782’de ‘hammaddelerini alıp ürettiğimiz malları satarak sömürüyoruz, sanayimizin güçlenmesinin tüm yükünü çekiyor’ diye nitelediği çöküş imparatorluğuna döndürmek için uğraşıyor.
 
Cumhuriyeti kuran birlikteliğin özü; yoksul, yılgın, örgütsüz, umutsuz bir halkın yalnızca yurtseverlik dürtüsüne, birlikte yaşamak ve sağ kalmak amaçlarına, tarihine ve geleceğine duyduğu güvene dayanarak yerel örgütlerde bir araya gelmesi ve örgütlenmesinden oluşan Müdafaa-i Hukuk’tur. Cumhuriyetin kökeninde, Batı emperyalizmini Anadolu yaylasından atmakla kalmayarak Avrasya’da yenilgiye uğratan, cumhuriyetle yaşam bulan kendine özgü dış siyaset görüşü ile bölgeyi dünya çapında halkçı ve barışçıl bir odak haline getirmeye aday, düşüngüsü 20. yüzyılın tüm bağımsızlık savaşlarına öncülük eden bu inanç ve birliktelik vardır.
 
Yerelden ulusala önce bağımsızlığın, sonra toplumsal aydınlanmanın öncülüğünü yapan bu istenç, Mustafa Kemal’in Türkiye ve dünya için amaçladıklarını yaşama geçirmiş, Türk ulusunu dünya ulusları içinde onurlu ve saygın bir konuma kavuşturmuş, bağımsızlığın simgesi olmuştur. Cumhuriyetimiz bu değerler üzerinde yükselir.
Hakkını korumak ve zor durumlarda çıkış bulmak için bir araya gelen bir ulusun kendine güven duyarak, bütünleşerek, inanarak ve birbirini çok severek kurduğu bir cumhuriyetin 93. yılını kutluyoruz.
 
Ulusumuza güvenin, bütünleşmenin, sevginin ve güzel günlere inancın, emeğe, bilince, özgürlük ve bağımsızlığa kıskançça düşkünlüğün, cumhuriyete sahip çıkmanın ön koşulları olduğuna inanıyoruz.
 
29 Ekim 1923’te Mustafa Kemal’in söylediği üzere, bugün ve gelecekte, hepimizin emeğiyle, ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin mutlu, başarılı ve utkulu’ olacağını biliyoruz.
 
Kavaklıderem Derneği 
Yönetim Kurulu
29 Ekim 2016
 
« Geri Dön
 
  • Semtimize adını veren Kavaklıdere, bugünkü Japon Elçiliği bahçesinden başlayarak Tunus Caddesi boyunca akıyordu.
  • Bugün Karum‘un olduğu yerde Kavaklıdere Şarap Fabrikası vardı. Bugün Çağdaş Sanatlar Merkezinin olduğu yerede Su Deposu vardı.
  • Tunalı Hilmi Caddesi'nin önceki adı Özdemir Caddesi'ydi. Arjantin Caddesi'nin önceki adı Bölük Sokak'tı. Tahran Caddesi'nin önceki adı Banker Sokak'tı.
  • Filistin Caddesi‘nin önceki adı ‘Hemşehri Sokak‘tı. Keneddy Caddesi‘nin önceki adı ‘Boylu Sokak‘tı.
  • SANAT BULUŞMALARI; Kavaklıderem Derneği'nin Sanata ve Sanatçıya Saygı anlayışıyla ev ortamında gerçekleştirdiği aylık buluşmalardır.
Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi listemize ekleyin.
 
 
2012 - Kavaklıdere Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği