...
Yarışmalar
24 saat Kavaklıdere

Kimimiz anılarımızı yazıya döker, anı defterlerinde saklarız. Kimimiz yaşamımızdaki heyecan ve mutluluklarımızı fotoğraflar, albümlerde saklarız. Şimdilerde ise teknolojinin getirdiği kolaylık ve olanaklar sayesinde yaşanan anıları, mutluluk ve heyecanlarımızı filmlere kaydederek ileriki günler ve yıllara taşımaktayız.

Kavaklıderem Derneği olarak, yaşadığımız ve kullandığımız mekanları ve davranışlarımızı fotoğraflayarak ilerideki günlerimize ve bizden sonra buraları kullanacaklara bir anı olarak aktarmayı düşündük.

Projemiz 24 saat Kavaklıdere Amacımız, yaşantımızdan bir kesiti belgelemek ve bu işi her yıl yenilemekti.

Bu düşünce, Fotoğraf  sanatçısı Mehmet OKUTAN'a aitti. Okutan bu düşüncesini bizlerle paylaştığında, Derneğimiz ağaç envanteri, Kuğulu Park belgeseli derken yaşantımızın 24 saatinin belgelenmesini büyük bir heyecanla kabul etti 24 saat Kavaklıdere, 10. Yıl kutlama programına alınarak proje sonuçlarının sergilenmesi üstlenildi.

Konumuz, 06.05.2006 gününde Kavaklıdere'nin tüm mekan ve yaşantısının fotoğraflanmasıydı. Bu çalışmaya herkesin katılması istendi. Hiçbir sınırlama getirilmedi. Eline fotoğraf makinesini alan herkes bu çalışmaya katılabilirdi. Sonuçta 17 katılımcıdan 128 fotoğraf geldi Mehtap YILDIZ, Mehmet Okutan, Hale BANDİK, İsa ÇAPANOĞLU sergilenmek üzere 64 fotoğraf seçtiler. Değerlendirme yapılırken fotoğraf disiplini ve estetikten çok Kavaklıdere'yi anlatmak ön planda tutuldu. Katılımcıların en az bir fotoğrafla temsil edilmeleri sağlanarak projenin daha çok kişi tarafından sahiplenmesine çalışıldı. Seçilen 64 fotoğraf Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü galerisinde 15 gün sergilendi. Karşılaşılan çok olumlu tepkiler, bizlere bu çalışmayı geleneksel hale getirerek her yıl tekrarlamanın, hem fotoğraf sanatına hem semt yaşamının belgelenmesine çok büyük katkılar sağlayacağı inancını verdi.

Sizlerde bu albüme baktığınızda fotoğraflar arasında çok farklar göreceksiniz. 13 yaşındaki bir öğrenci, ev hanımı, fotoğraf sanatçısı dostlarımızın eserleri bir arada. Bizce önemli olan bu çalışmanın sahiplenilmesi. Bu ilk adımdaki deneyimler ilerideki çalışmalara da yarar sağlayacaktır.

Tüm katılımcılara, seçici kurula, albümün gerçekleştirilmesini sağlayan Murat BAŞMAN ve KAVAKLIDERE A.Ş.'ne ve albümün yapımında emeği geçenlere teşekkürler.

Kavaklıdere Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği

« Geri Dön
 
  • Semtimize adını veren Kavaklıdere, bugünkü Japon Elçiliği bahçesinden başlayarak Tunus Caddesi boyunca akıyordu.
  • Bugün Karum‘un olduğu yerde Kavaklıdere Şarap Fabrikası vardı. Bugün Çağdaş Sanatlar Merkezinin olduğu yerede Su Deposu vardı.
  • Tunalı Hilmi Caddesi'nin önceki adı Özdemir Caddesi'ydi. Arjantin Caddesi'nin önceki adı Bölük Sokak'tı. Tahran Caddesi'nin önceki adı Banker Sokak'tı.
  • Filistin Caddesi‘nin önceki adı ‘Hemşehri Sokak‘tı. Keneddy Caddesi‘nin önceki adı ‘Boylu Sokak‘tı.
  • SANAT BULUŞMALARI; Kavaklıderem Derneği'nin Sanata ve Sanatçıya Saygı anlayışıyla ev ortamında gerçekleştirdiği aylık buluşmalardır.
Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi listemize ekleyin.
 
 
2012 - Kavaklıdere Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği