...
Çalışmalar
Sözlü Tarih Çalışması

Sözlü Tarih Çalışması kapsamında,  Kavaklıdere’de yaşamakta olan veya yaşamının bir bölümü Kavaklıdere’de geçmiş semt sakinleri ile söyleşiler yer almaktadır. Kavaklıdere’nin uzanılabilen geçmişindeki durumu, Kavaklıdere’den gündelik yaşantılara dair hikayeler, fotoğraflar ve belgelerle desteklenen bu çalışmada, semt sakinlerinin de katılımı ile semtimizin tarihi ve öyküsünün çıkarılması ve bunun topluma (ve gelecek nesillere) aktarımının  sağlanması hedeflenmektedir. (Kavakldere'nin  İlhami Atayolu tarafından resmedilen 1940- 50 li yıllardaki görüntüsünü  yandaki gösterimden izleyebilirsiniz.)
 

« Geri Dön
 
  • Semtimize adını veren Kavaklıdere, bugünkü Japon Elçiliği bahçesinden başlayarak Tunus Caddesi boyunca akıyordu.
  • Bugün Karum‘un olduğu yerde Kavaklıdere Şarap Fabrikası vardı. Bugün Çağdaş Sanatlar Merkezinin olduğu yerede Su Deposu vardı.
  • Tunalı Hilmi Caddesi'nin önceki adı Özdemir Caddesi'ydi. Arjantin Caddesi'nin önceki adı Bölük Sokak'tı. Tahran Caddesi'nin önceki adı Banker Sokak'tı.
  • Filistin Caddesi‘nin önceki adı ‘Hemşehri Sokak‘tı. Keneddy Caddesi‘nin önceki adı ‘Boylu Sokak‘tı.
  • SANAT BULUŞMALARI; Kavaklıderem Derneği'nin Sanata ve Sanatçıya Saygı anlayışıyla ev ortamında gerçekleştirdiği aylık buluşmalardır.
Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi listemize ekleyin.
 
 
2012 - Kavaklıdere Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği